Loading...

Práce v marketingu se za posledních pár let stala jednou z nejnáročnějších pracovních pozic. Nejen, že marketéři musejí mít kreativní a analytické myšlení, je zároveň potřeba, aby sledovali aktuální trendy a neustále se měnící oblast marketingu. Oslovení a zasažení dnešního spotřebitele je totiž velmi složitý proces, který vyžaduje přizpůsobení veškerého úsilí stále náročnějším trendům.

Zapomeňte na 4P, přivítejte 4E
To není to, co byste chtěli slyšet, pokud jste strávili roky studiem všech marketingových teorií, s jejíž pomocí byste měli budovat hodnotové strategie vašeho byznysu. Ty už bohužel neplatí. Slavný produkt, cena, místo a propagace (product, price, place, promotion) z marketingového mixu 4P nejsou v současné turbulentní době tak efektivní jako kdysi. Nová doba s sebou nese velké množství příležitostí pro ty, kteří novou realitu dokážou pochopit, adaptovat se na ni a zároveň ji dokážou využít ve svůj prospěch. Digitální svět se vyvíjí velmi rychlým tempem a pokud ho nebudete následovat, ztratíte potencionální zákazníky a v boji proti konkurenci, prohrajete.

Co tedy máme místo konceptu 4P dnes? Přivítejte 4E - marketingový mix založený na emocích, který klade důraz na to, aby zákazník získal z nákupu příjemný pocit. Tento přístup ztělesňuje zážitky zákazníka s produktem a motivy pro jeho koupi. Změny/výměny hodnoty produktu za emoční zážitky. Dále pak šíření filosofie značky a pozitivních informací o produktu a nakonec všudypřítomnost značky.
Přiznejme si pravdu o současném spotřebiteli. Lidé už nekupují produkty. Kupují si zážitky a emoce spojené s koupí a užíváním produktu. Emoční marketing a branding funguje. Své o tom věděl i Steve Jobs, který svoje karty vsadil právě na emoce. Nechal majitele iPhonů, ať se do něj sami zamilují - zasáhl srdce zákazníků pomocí nadšení z designu a funkcí. 

Nejúspěšnější značky nenabízejí materiální produkty nebo služby, ale skutečné zážitky a emoce. Disneyland nebo Coca Cola prodávají radost, sportovní značky Adidas nebo Nike vám dávají odvahu jít za svými sny a například kosmetická značka L'Oréal prodává krásu. Proto si od nich lidé kupují. Zapomeňte na komunikaci, která začíná slova „Co chci prodat?“. Spotřebitelé se nezajímají o to, co chcete vy. Potřebují něco nebo někoho, kdo by jim dal přidanou hodnotu.
Podívejte se, jak značka Coca Cola komunikuje se svým publikem. Video “Happiness starts with a smile” ukazuje, že radost není jen otázkou štěstí - je to také volba. #choosehappiness

Vybudujte si vztah se zákazníkem
Marketingový model One-to-many v minulosti fungoval velmi dobře. Tento proces byl jednoduchý. Marketéři udělali hloubkový průzkum o cílové skupině, definovali osobnost a její základní charakteristiky. Poté vytvořili komunikační styl a sdělení určený cílové skupině. Míra konverze tehdy možná nebyla ještě tak působivá, ale model jako takový fungoval. S růstem digitálních médií se tento model ovšem dále vyvíjel. Internet nám umožnil shromáždit základní informace o uživatelích a marketéři tak mohli své sdělení lépe zaměřit na úzké skupiny lidí s podobnými zájmy, demografií a návyky. 

Cloud computing pak vyvolal revoluci v marketingové komunikaci. Data nám dnes umožňují shromažďovat velmi podrobné informace o nákupním chování spotřebitelů, jejich preferencích a zájmech. Můžete je velmi snadno využít k vytvoření personalizovaných marketingových sdělení jednotlivcům.

Pokud však svoji značku chcete od ostatních odlišit a získat si loajální zákazníky, měli byste učinit krok vpřed. Dnešní spotřebitelé potřebují individuální a osobní přístup v každém ohledu. Ocení, když se značka zajímá o jejich osobní potřeby. Když vaši zákazníci uvidí, že vám na nich záleží, pomůže vám to postupně vybudovat pevné vztahy s vaší značkou.
WestJet udělal radost více než 250 pasažérům, kteří před odletem vyslovili svá vánoční přání a po přistání každý z nich dostal osobní dárek.
 

Nebuďte povrchní
Víte, proč většina značek rezonuje s cílovými skupinami, které se snaží zasáhnout? Protože se jim nedaří vybudovat s nimi hluboké a pevné vztahy. Dostávají se k nim jen na povrchní úrovni, v rámci které se člověk nemůže opravdu angažovat. Spotřebitelé jsou emocionální a milují zážitky. Pokud chcete dopravit své sdělení a získat si tak své publikum, musíte se dotknout jejich srdcí.

Skutečný engagement nezískáte ze soutěže na Facebooku, ve které uživatelé vyhrají nějakou cenu za to, že dají “like”. Tahle investice vám přinese jen krátkodobé účinky. Množství vašich fanoušků se na začátku možná zvýší, ale časem zaznamenáte jejich postupný odliv, pokud je nezasáhnete i na emocionální úrovni.
John Lewis každoročně v období Vánoc vydává reklamu, která vždy vypráví jiný dojemný příběh, jímž se snaží lidi zasáhnout.

Vstupte do světa Milleniálů díky Influencer marketingu​
Blogeři, vlogeři a další influenceři mají velikou moc utvářet názory dnešních spotřebitelů. Zejména mladí uživatelé internetu jsou ochotni důvěřovat spíše doporučení od oblíbené osobnosti kanálu YouTube než od samotné značky. Influenceři jsou pro ně skuteční, originální a důvěryhodní, takže vkládají větší důvěru v to, co říkají. Značky tak začaly oceňovat sílu spolupráce s influencery a čím dál tím častěji je zapojují do svých kampaní i obecné marketingové komunikace. Vidí totiž potenciál téhle spolupráce, která jim přináší měřitelné výsledky.

Existuje spousta způsobů, jak můžete do vaší marketingové komunikace zapojit populární osobnosti. Můžete jednoduše najít influencery, kteří se potenciálně zajímají o vaši společnost, produkt nebo firemní hodnoty díky monitoringu na internetu. Tito lidé by zároveň měli rezonovat s vaší značkou i vaším publikem, aby navázaná spolupráce dávala opravdu smysl a propojení bylo efektivní. Můžete pak natáčet reklamu se známou osobností v hlavní roli nebo se podílet na obsahu vybraného blogera nebo vlogera. 
Letecká společnost Spojených arabských emirátů Emirates například využila pro svoji prezentaci slavnou americkou herečku Jennifer Aniston.

Dejte lidem smysluplné příběhy skutečných lidí, po kterých touží
Byli jsme vystaveni fiktivnímu obrazu světa, který je vybudován na umělé realitě. Média nám ukazují dokonalé fotografie celebrit, herců a veřejných osobností. My to rádi sledujeme, ale na druhé straně toužíme po světě, který je blízký tomu našemu. Chceme vidět lidi, kteří jsou čestní a skuteční v tom, co dělají, a co je důležitější, jsou stejní jako my.

To je důvod, proč teenager bez jakéhokoli profesionálního backgroundu, který vkládá videa ze svého pokoje na YouTube, má mnohdy širší publikum než kterákoli známá značka. Je to hlavně proto, že mluví stejným jazykem jako jeho publikum, které se s ním pak mohou lehce ztotožnit. Chcete-li oslovit své publikum, měli byste se tedy zaměřit na skutečné problémy a potřeby lidí. Zabývat se otázkami, které jsou pro ně v tuto chvíli relevantní.

Target chtěl zdůraznit svoji oddanost vzdělávacím iniciativám tím, že v příštích několika letech věnuje školám 1 miliardu dolarů. Současně vydali video, které ukazuje silné a srdečné chvíle několika teenagerů, kteří otevírají své akceptační dopisy.
 

Mladí lidé značkám nevěří
Žijeme v době, kdy se sdělení šířené tradičními médii často liší od ostatních komunikačních kanálů. Tento nesoulad vyvolává mezi spotřebiteli velký zmatek, zejména pak u mladých lidí, kteří pak sdělení vnímají jako lež. Není proto divu, že mladí lidé nevěří ani médiím, ani značkám, které jsou pro spotřebitele irelevantní.

Spotřebitelé jsou skeptičtější a podezřívavější než kdykoli předtím. Tomu, co slyší a vidí na internetu nebo jiných kanálech nevěří tak snadno. Pokud je chcete o své značce přesvědčit, musíte být především upřímní a originální. Předtím než si ovšem důvěru spotřebitelů získáte, musíte jim nejprve něco dát. Musíte jim nabídnout hodnotu, která je pro vaše publikum relevantní.

Jeep chtěl oslovit cílové publikum svým novým vozem - Jeep Renegade. Značka oslovila rockovou kapelu X-Ambassadors a natočila komerční video, které dokonale předává sdělení a zároveň rezonuje s cílovou skupinou.

Velkou roli v marketingu i reklamě hraje hudba​
Hudba byla v posledních desetiletích jedním z nejsilnějších nástrojů v oblasti marketingu a reklamy. Značkám pomáhá vytvářet emocionální spojení s jejich cílovou skupinou a rozvíjet silné pouto, které vyvolává loajalitu ke značce a její rozpoznání. Je to univerzální jazyk, který nám umožňuje sdělit naše myšlenky, pohledy a názory globálnímu publiku. Má obrovský dopad na naše nálady a emoce. 

Můžete díky ní obohatit příběhy, které chcete vaší cílové skupině sdělit. Správná hudba v kombinaci se správnou značkou a správným vizuálním obsahem může zvýšit úspěšnost vašeho marketingového úsilí.
Na příkladu olympijských videí P&G Moms je vidět, jak dojemná hudba spojená se skutečným příběhem, dokáže vytvořit skvělou kampaň, která se pak šíří virálně.

Zdroj: https://brand24.com/blog/the-future-of-marketing/